În 15 octombrie 2022, la Universitatea “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, în cadrul proiectului „CENTENARUL ÎNCORONĂRII REGELUI FERDINAND ȘI A REGINEI MARIA”, a avut loc un interesant eveniment dedicat tinerior, organizat în parteneriat, de către Asociația ARTIS Iași, Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, Inspectoratul Școlar Județean Alba și Centrul Județean de Excelență Alba. Între invitații prezenți la eveniment s-au aflat doamna Irina Margareta Nistor (critic de film și traducător) și doamna Doina Biro (unul dintre cei mai importanți directori pe care i-a avut Biblioteca Batthyaneum). Prin intermediul unor legături telefonice directe au fost alături de noi și domnii Adrian Cioroianu (directorul Bibliotecii Naționale a României) și Daniel Șandru (politolog). De asemenea, cei participanții au putut să se bucure și de o expoziție care a avut ca tematică încoronarea de la 1922, realizată prin implicarea domnului Nicolae Pepene, directorul Muzeului Județean de Istorie din Brașov.