Proiectul “Arc peste timp – Încoronarea visului de unire” – o contribuție la dezvoltarea pasiunii pentru istorie în rândul tinerilor

Centrul Județean de Excelență Alba, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Alba, Primăria Municipiului Alba Iulia, Consiliul Județean Alba, Colegiul Național “Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia și Colegiul Național Militar “Mihai Viteazul” Alba Iulia, au realizat un important proiect educativ destinat elevilor de gimnaziu și liceu – “Arc peste timp – Încoronarea visului de unire”. A fost un proiectul național, desfășurat de la începutul acestui an școlar, care s-a înscris în seria manifestărilor dedicate Centenarului Încoronării. Proiectul s-a vrut a fi o alternativă la nevoia de cunoaștere a elevilor și cea de formare continuă a cadrelor didactice, prin promovarea de modele de bună practică în cercetarea istoriei naționale și locale, a personalităților care au făcut posibilă Marea Unire de la 1918, încoronarea din 1922 și consolidarea democrației în România Mare. A fost un proiect la care au participat elevi și cadre didactice din învățământul preuniversitar din țară, cu lucrări de cercetare.

Finalul proiectului a avut loc vineri, 14 octombrie, printr-o conferință științifică, desfășurată la Colegiul Național “Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia, participarea fiind atât fizică, cât și online, Alături de profesorii și elevii prezenți pentru a-și susține lucrările, s-au aflat primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, directorul adjunct al colegiului gazdă, prof. Sorin Schiau, inspectorul de specialitate pentru disciplina istorie din cadrul ISJ Alba, prof. Ștefan Teompa și directorul Centrului Județean de Excelnță Alba, prof. Adrian Simion.

Evenimentul din 14 octombrie a costituit un real schimb de experiență privind cercetarea istorică. La cele trei secțiuni pe care le-a avut proiectul, pentru elevi de gimnaziu, pentru elevi de liceu și pentru profesori, au fost înscrise un număr de 77 de lucrări, provenite de la participanți din 45 de unități școlare din țară, fiind implicați 64 de elevi și 55 de profesori. Le mulțumim pentru sprijin celor care ne-au ajutat, le adresăm felicitări colegilor profesori și mai ales elevilor pentru modul în care s-au prezentat