Final de săptămână cu evenimente importante la Centrul Județean de Excelență Alba
Centrul Județean de Excelență Alba a organizat week-end-ul trecut, la Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian” din Alba Iulia, a doua ediție a conferinței naționale „Excelența în educație – Modele de bune practici în învățământul românesc”, un eveniment care, la fel ca și ediția de anul trecut, s-a bucurat de un real succes. La conferință au participat câteva zeci de invitați din județul Alba și din țară, evenimentul reunind cadre universitare, inspectori școlari, directori de unități de învățământ, profesori, dar și părinți și elevi. Participanții au abordat subiecte privind îmbunătăţirea sistemului de educație în general și a condiţiilor de pregătire a elevilor capabili de performanţe educaționale în special, dar și alte chestiuni importante privind din educația din România. De asemenea, în cadrul conferinței, domnul Marius Rotar, istoric și cercetător principal la Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia a susținut o interesantă prelegere despre  modul în care pericolul extremismului se poate reflecta în educație, iar directorul Centrului Județean de Excelență Alba, profesorul Adrian Simion, a lansat cartea “Romanian Nationalism in the First Postcomunist Decade”.
Totodată, în 25 mai a avut loc și o nouă ediție a „Galei excelenței”, un eveniment în care au fost premiați elevi din Centrul Județean de Excelență Alba care în acest an școlar au avut rezultate remarcabile în activitatea școlară. La eveniment, pe lângă elevi și profesori din cadrul instituției, au participat, de asemenea, și oficialități locale: Ion Dumitrel, președintele Consiliului Județean Alba, Gabriel Pleșa, primarul municipiului Alba Iulia, Nicolae Albu, prefectul județului Alba, Cornel Sandu, inspector școlar general în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Alba ș.a. Au fost premiați 230 de elevi, premiile fiind oferite de către Consiliul Județean Alba, Primăria Municipiului Alba Iulia, Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, Agenția pentru Dezvoltare Regională Centru, Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba și o serie de sponsori din județ.